Megaart Media

Kopalnia ciekawych publikacji

Blog

Niektóre obrazy jako dzieła sztuki, są warte ogromne pieniądze

Mało kiedy jesteśmy świadomi tego, ile kosztowały niektóre działy sztuki czy co za tym idzie jakie są aktualnie najdroższe obrazy świata zapewne ich cena w wielu przypadkach będzie szokować.

W 2006 roku za 140 milionów dolarów sprzedano obraz Jacksona Pollocka, niewiele tańszy w tym samym roku było dzieło Willema de Koninga które osiągnęło kwotę 137,5 milionów dolarów. Oczywiście w takim zestawieniu nie może zabraknąć Pabla Picasso jakiego Chłopiec z fajką sprzedany został za 104,2 milionów dolarów w 2004 roku a dwa lata później Dora Maar z Kotem jaka wylicytowana została za 95,2 milionów dolarów. Pewnie, że takie kwoty robią wrażenie jednak najdroższe obrazy świata mają nie tylko wielu zwolenników w kontekście ich pozyskania ale są uznawane za światowe i unikalne arcydzieła, z tego też powodu osiągają tak astronomiczne a niekiedy wręcz nierealne sumy. Domy aukcyjne wystawiając takie najdroższe obrazy świata zawsze tworzą specjalne licytacje w których uczestniczą nie tylko najważniejsi koneserzy sztuki, ale prywatni biznesmeni czy anonimowe osoby jakie wolą pozostać w cieniu. Wiele takich cennych obrazów trafia zresztą nie tylko do prywatnych kolekcji, ale zasobów muzeów które pozwalają na ich podziwianie.

Co ma wpływ na cenę takich obrazów?

Co ma wpływ na cenę takich obrazów jak te o których wspomniano powyżej? Czy rzeczywiście znajdują się na nich kupcy a niekiedy najdroższe obrazy świata trafiają w miejsca nam nieznane gdy idzie o ich nowego właściciela? Przede wszystkim trzeba wiedzieć jedno, iż dzieła sztuki są traktowane nie tylko jak inwestycja ale coś szczególnego, wręcz niekiedy bezcennego i tak ma to właśnie miejsce z obrazami. Tutaj nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż niejednokrotnie kwoty za które są sprzedawane i pozyskiwane mogą robić niesamowite wrażenie, jednak nie od dziś to właśnie dzieła sztuki są na aukcjach prawdziwym wręcz rarytasem. Najczęściej sprzedawane są obrazy uznanych i renomowanych artystów, nie tylko z epoki renesansu ale również tych bardziej aktualnych o czym świadczyć może pozycja lidera gdy idzie o największą cenę. Raczej nic nie wskazuje na to aby najdroższe obrazy świata miały stracić na wartości, wręcz przeciwnie mówi się iż ich cena aktualnie byłaby jeszcze większa. Nie bądźmy więc zaskoczeni sytuacją, kiedy przy następnych aukcjach i obrazach jakie trafią na licytację, sumy te będą znacznie większe, to zrozumiałe iż dzieła sztuki zwłaszcza tak unikalne, popularne oraz unikalne muszą być warte swojej ceny, co zresztą wiadomo od bardzo dawna.